Grupa Wyszehradzka wznawia współpracę po latach marazmu. Szczyt V4 na Węgrzech

    Grupa Wyszehradzka wznawia współpracę po latach marazmu. Szczyt V4 na Węgrzech

    2722 odsłon
    Grupa Wyszehradzka wznawia współpracę po latach marazmu. Szczyt V4 na Węgrzech

    Tomasz Pałasz — Węgierskie Gödöllő stało się areną spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Po ponad dwuletnim paraliżu wywołanym sporami o geopolitykę, Donald Tusk, Peter Magyar, Andrej Babiš i Robert Fico podjęli próbę odblokowania i zredefiniowania formatu V4. Spotkanie liderów rozpoc

    Węgierskie Gödöllő stało się areną spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Po ponad dwuletnim paraliżu wywołanym sporami o geopolitykę, Donald Tusk, Peter Magyar, Andrej Babiš i Robert Fico podjęli próbę odblokowania i zredefiniowania formatu V4. Spotkanie liderów rozpoczęło się o 17. O 19 ma odbyć się wspólna konferencja prasowa.

    Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu w KPRM w Warszawie. 23 czerwca 2026 r. (fot. Radek Pietruszka / PAP)

    • We wtorek w Gödöllő odbyło się pierwsze od lutego 2024 r. spotkanie szefów rządów V4, które formalnie zakończy długi okres marazmu w relacjach regionalnych.
    • Zmiana rządu w Budapeszcie i objęcie teki premiera przez Petera Magyara otworzyły drogę do koordynacji stanowisk i przełamania impasu w obliczu wyzwań unijnych.
    • Liderzy dążą do wzmocnienia pozycji Europy Środkowo-Wschodniej, a premier Węgier sygnalizuje gotowość rozszerzenia współpracy m.in. o Austrię, Rumunię czy Bałkany.

    Śledź z nami DZIEŃ NA ŻYWO

    We wtorek w Pałacu Królewskim w Gödöllő, zlokalizowanym niedaleko Budapesztu, doszło do pierwszego od ponad dwóch lat szczytu Grupy Wyszehradzkiej na poziomie szefów rządów. Premier Węgier Peter Magyar przyjął premierów Polski, Czech i Słowacji: Donalda Tuska, Andreja Babiša oraz Roberta Fico.

    – Serce Europy bije dziś w Europie Środkowej i coraz więcej ludzi to dostrzega – powiedział we wtorek na forum parlamentu premier Węgier Péter Magyar.

    Polityk zapowiedział przed szczytem V4, że przedstawi konkretny plan współpracy. Magyar dodał, że przyczyną ochłodzenia stosunków polsko-węgierskich było zbliżenie przez Orbana Węgier do Rosji, czego polski rząd „nie mógł tolerować”. Premier Węgier przypomniał również o ochronie międzynarodowej przyznanej ściganym przez polską prokuraturę politykom – Zbigniewowi Ziobrze i Marcinowi Romanowskiemu.

    W ocenie Pétera Magyara Polacy byli „załamani” pogorszeniem się relacji polsko-węgierskich.

    Szczyt V4 na Węgrzech

    Spotkanie liderów rozpoczęło się o 17. Na godz. 19 zaplanowano wspólną konferencję prasową.

    Głównym celem szczytu jest pełne wznowienie bliskiej współpracy oraz realne wzmocnienie tego regionalnego formatu, który w ostatnim czasie znajdował się w kryzysie.

    Zgodnie z oficjalnymi komunikatami polskiego Centrum Informacyjnego Rządu, rozmowy w Gödöllő skupią się wokół przyszłości współpracy regionalnej, najważniejszych reform wewnątrz Unii Europejskiej, a także kluczowych tematów związanych z bezpieczeństwem i bieżącymi wyzwaniami geopolitycznymi.

    Nastąpi także oficjalne przekazanie rotacyjnego przewodnictwa w V4 Słowacji, która od lipca przejmie pałeczkę od Węgier.

    [

    Tusk zapowiadał surowe konsekwencje. KO ma właśnie kolejną aferę szpitalną](/news/donald-tusk-zapowiadal-surowe-konsekwencje-ko-ma-nowa-afere-szpitalna)

    [

    Tusk? Kaczyński? Oni nie odejdą. Czy emerytura polityczna w Polsce to mit](/news/polityczna-emerytura-w-polsce-dlaczego-tusk-i-kaczynski-nie-odchodza)

    [

    Ukraina w UE? Magyar podał warunek](/news/ukraina-w-ue-magyar-podal-warunek)

    Przełamywanie dwuletniego impasu

    Współpraca wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej uległa drastycznemu osłabieniu po 2022 r. z powodu głębokich różnic w podejściu do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polityka poprzedniego premiera Węgier, Viktora Orbána, doprowadziła do izolacji Budapesztu i zawieszenia tradycyjnych, nieoficjalnych konsultacji przed szczytami Rady Europejskiej, które wcześniej służyły wypracowywaniu wspólnego, silnego głosu regionu. Ostatni formalny szczyt premierów odbył się w lutym 2024 r. w Pradze, jednak nie przyniósł on wówczas przełomu w relacjach.

    Nowy premier Węgier zadeklarował chęć powrotu do konstruktywnego dialogu, co potwierdził już podczas swojej majowej, pierwszej wizyty zagranicznej w Warszawie. Podkreślając, że „serce Europy bije w Europie Środkowo-Wschodniej”, Magyar zasygnalizował nawet gotowość do otwarcia formatu na nowych partnerów, wymieniając w tym kontekście m.in. Austrię, Rumunię, Chorwację, Słowenię czy państwa Bałkanów Zachodnich.

    Wspólne interesy w Brukseli

    Sygnały o reanimacji formatu pojawiły się już w Brukseli, gdzie przed unijnym posiedzeniem doszło do roboczego spotkania liderów. Premier Węgier ogłosił w mediach społecznościowych, że „Grupa Wyszehradzka znowu działa”, wskazując na potrzebę wspólnej pracy na rzecz silnej pozycji regionu. Donald Tusk skomentował to wydarzenie, publikując zdjęcie z liderami opatrzone wymownym hasłem „Make V4 great again!”, nawiązującym do znanego sloganu politycznego Donalda Trumpa.

    Szef polskiego rządu jednoznacznie opowiedział się za odblokowaniem Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowach z dziennikarzami Tusk podkreślił, że Warszawa, Praga, Bratysława i Budapeszt mają „parę wspólnych rzeczy do załatwienia w Europie”, co wymaga spójnego i solidarnego działania.

    Artykuł sponsorowanyAD
    LOTPolskie Linie Lotnicze

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji swiat?

    Stanowski