
Marcin Darmas — Fala ekstremalnych upałów przechodząca przez Europę doprowadziła w sobotę do pobicia rekordów temperatur zarówno w Czechach, jak i w Niemczech. Meteorolodzy ostrzegają, że apogeum zjawiska może nastąpić w najbliższych godzinach, a warunki pogodowe będą nadal bardzo niebezpieczne.
Fala ekstremalnych upałów przechodząca przez Europę doprowadziła w sobotę do pobicia rekordów temperatur zarówno w Czechach, jak i w Niemczech. Meteorolodzy ostrzegają, że apogeum zjawiska może nastąpić w najbliższych godzinach, a warunki pogodowe będą nadal bardzo niebezpieczne.

Fala ekstremalnych upałów przechodząca przez Europę doprowadziła w sobotę do pobicia rekordów temperatur zarówno w Czechach, jak i w Niemczech. (fot. Łukasz Gągulski / PAP)
W Czechach najwyższą w historii pomiarów temperaturę odnotowano w stacji w miejscowości Doksany na północnym zachodzie kraju. Termometry pokazały tam 40,6 st. C. a, co oznacza pobicie dotychczasowego rekordu wynoszącego 40,4 st., ustanowionego w sierpniu 2012 r.
Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CHMI) przekazał, że wartości mogą jeszcze wzrosnąć, ponieważ w wielu regionach kraju temperatury nadal rosną.
Największych upałów spodziewano się w rejonach wzdłuż Łaby i Ohrzy oraz w środkowej i południowo-wschodniej części kraju.
Meteorolodzy zwrócili uwagę, że tegoroczny rekord padł już w czerwcu, a nie – jak dotychczas – w szczycie lata.
Stanowski i Mazurek zachwyceni Jasiem Kapelą. „Odwołuję krytykę”
Jeszcze wyższą temperaturę zanotowano w Niemczech, gdzie w stacji pomiarowej Drewitz w Saksonii-Anhalt zmierzono 41,5 st. C. To nowy rekord kraju, który został pobity zaledwie dzień po wcześniejszym maksimum wynoszącym 41,3 st. w Saarbrücken.
Fala upałów spowodowała poważne utrudnienia w transporcie i infrastrukturze. Pod Berlinem doszło do pęknięć nawierzchni autostrady A2, co doprowadziło do jej częściowego zamknięcia i wyznaczenia objazdów.
Niemieckie koleje oraz inni przewoźnicy odwołali część połączeń, apelując do pasażerów o unikanie podróży.
Niemiecka służba meteorologiczna (DWD) ostrzegła, że kulminacja fali upałów nastąpi w weekend, a oprócz wysokich temperatur możliwe są także gwałtowne burze.
Eksperci podkreślają, że gorące masy powietrza napływają do Europy Środkowej i Wschodniej z Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch, gdzie rekordy temperatur również były już notowane w ostatnich dniach.
Podczas fal upałów eksperci zalecają przede wszystkim unikanie długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, regularne nawadnianie organizmu oraz ograniczenie wysiłku fizycznego.
Ważne jest także przebywanie w chłodnych i zacienionych pomieszczeniach, a w przypadku konieczności wyjścia stosowanie lekkiej odzieży i nakrycia głowy.
Służby zdrowia podkreślają również, by nigdy nie pozostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach oraz zwracać szczególną uwagę na osoby starsze i przewlekle chore, które są najbardziej narażone na skutki przegrzania organizmu.