
Senat przyjął ustawę o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu oraz przepisy ją wprowadzające. To pierwsza w Polsce regulacja, pozwalająca na formalizację związków jednopłciowych.
Obie ustawy trafią teraz na biurko prezydenta Karola Nawrockiego. Zgodnie z założeniami nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2027 roku.
Ustawa przewiduje, że dwie pełnoletnie osoby będą mogły zawrzeć przed notariuszem umowę o wspólnym pożyciu, która następnie zostanie zarejestrowana w urzędzie stanu cywilnego.
Zobacz wideo Matczak ocenia prezydenta Nawrockiego
Dokument będzie mógł regulować m.in. kwestie wspólności majątkowej, obowiązku alimentacyjnego, prawa do korzystania ze wspólnego mieszkania, dostępu do informacji medycznej oraz pochówku. Strony będą mogły też ustanowić się pełnomocnikami w sprawach codziennego życia.
Do umowy będzie można dołączyć aneks, zawierający testamenty obu osób.
Za przyjęciem ustawy o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu głosowało 54 senatorów. Przeciw było 29, należących do PiS. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ustawę wprowadzającą poparło 55 senatorów. Przeciw ponownie zagłosowało 29 z PiS, a nikt się nie wstrzymał.
Wcześniej Senat odrzucił wnioski polityków PiS o odrzucenie obu ustaw w całości.
Wynik głosowania skomentowała na platformie X pełnomocniczka rządu ds. równości Katarzyna Kotula.
"Fakty są nieubłagane. Polki i Polacy popierają te rozwiązania. Mimo to część polityków nie idzie za głosem społeczeństwa" - napisała.
"Liczę na to, że Prezydent Nawrocki po wnikliwej analizie tych przepisów podejmie decyzję o podpisaniu projektu. Nie dla siebie, a dla polskich rodzin. W myśl zasady: Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!" - dodała.
Karol Nawrocki będzie miał 21 dni na podpisanie ustaw, ich zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.
Przyjęta regulacja zastąpiła projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Tamta propozycja nie wyszła poza etap rządowy z powodu braku porozumienia wewnątrz koalicji.
Do prawnego uznania związków jednopłciowych zobowiązują Polskę również wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Z badania ABR Sesta przeprowadzonego w październiku 2025 roku, przywoływanego przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, wynika, że 54 proc. Polaków popiera możliwość zawierania małżeństw przez osoby homoseksualne. Przeciw było 35 proc. ankietowanych.
Dane Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku pokazują również wzrost liczby związków nieformalnych osób różnej płci. W 2011 roku było ich 316,5 tys., a dziesięć lat później 552,8 tys.
Katarzyna Czarnecka (PAP)