
Karol Nawrocki odebrał Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego. W reakcji na tę decyzję część najważniejszych ukraińskich polityków zrzekła się polskich odznaczeń państwowych. Sytuację postanowił skomentować szef Kancelarii Prezydenta.
, PAP
21 czerwca 2026, 19:37
Karol Nawrocki odebrał Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego. W reakcji na tę decyzję część najważniejszych ukraińskich polityków zrzekła się polskich odznaczeń państwowych. Sytuację postanowił skomentować szef Kancelarii Prezydenta.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
"Przedstawiciele ukraińskiej władzy odznaczenia polskie oddają lekką ręką, zapominając, że te same ręce były wyciągnięte po pomoc i ta pomoc przyszła z polskich rąk: od rządu polskiego, samorządów, organizacji pozarządowych i milionów Polaków" - napisał w niedzielę 21 czerwca na X Zbigniew Bogucki, szef Kancelarii Prezydenta.
Bogucki zacytował też utwór gen. Ludwika Kropińskiego pt. "O niewdzięczności": "Stąd się to utworzyła niewdzięczność przeklęta, że ten, co wziął - zapomniał, ten, co dał - pamięta. Oba wielkie przed Bogiem mieliby zasługi, gdyby pierwszy pamiętał, a zapomniał drugi".
Zobacz wideo Politycy w Sejmie: Zełenski popełnił błąd, ale to Nawrocki powinien się cofnąć
Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy w piątek. Stało się to po decyzji Zełenskiego ws. nadania jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia "Bohaterów UPA". W sobotę prezydent Ukrainy odesłał swój order do Warszawy przez firmę kurierską.
Po decyzji Nawrockiego polskich odznaczeń zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Polskie odznaczenie oddali także były premier Wołodymyr Hrojsman oraz byli prezydenci: Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko.
Szef MSZ Ukrainy oświadczył w niedzielę, że Nawrocki stał się "burzycielem tych pozytywnych osiągnięć, które udało się wypracować w ostatnim czasie". Sybiha poinformował, że Zełenski nie podjął jeszcze decyzji ws. planowanej wizyty na Konferencji Odbudowy Ukrainy (URC 2026), która odbędzie się w dniach 25-26 czerwca w Gdańsku. Zadeklarował równocześnie, że Ukraina gotowa jest do dialogu. - Wzywamy Polaków do rozwagi i działania drogą dyplomacji. Jesteśmy otwarci na dialog polityczny - powiedział Sybiha.
Dziękujemy za przeczytanie
[
Media: Konferencja w Gdańsku bez Nawrockiego. Coraz większe napięcia
[
Nawrocki odpowiedział Zełenskiemu: Spór nie dotyka wewnętrznych kwestii
[
WP: Dyrektor szpitala i radny PiS zarobił ponad milion zł. Broni się
[
Zełenski: Przed odesłaniem orderu proponowałem Nawrockiemu spotkanie
[
Co kancelaria Nawrockiego zrobi z orderem Zełenskiego? Mamy odpowiedź