
Były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zwróci order za zasługi, który otrzymał w 2023 roku od Wołodymyra Zełenskiego. To kolejna taka decyzja w PiS.
Były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zwróci order za zasługi, który otrzymał w 2023 roku od Wołodymyra Zełenskiego. To kolejna taka decyzja w PiS.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
"Zwracam order za zasługi, którym zostałem odznaczony przez władze Ukrainy" - ogłosił w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak.
"To gest solidarności ze wszystkimi rodzinami, które od dziesięcioleci czekają na możliwość godnego uczczenia swoich najbliższych, a dziś wciąż napotykają na przeszkody. To wyraz sprzeciwu wobec postawy obecnych władz ukraińskich" - napisał polityk.
Błaszczak określił decyzję "wyrazem poparcia dla postawy Prezydenta Karola Nawrockiego, który pokazał, że pamięć o polskich ofiarach i godność naszego państwa nie podlegają negocjacjom".
"Prawdziwe pojednanie można budować wyłącznie na fundamencie prawdy i szacunku dla ofiar" - napisał szef klubu parlamentarnego PiS.
W piątek (19 czerwca) Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego ze względu na nadanie jednej z ukraińskich jednostek wojskowych imienia "Bohaterów UPA". Dzień później ukraiński prezydent poinformował, że odesłał odznaczenie swojemu polskiemu odpowiednikowi, jeszcze zanim premier Donald Tusk zdążył kontrasygnować - lub nie - decyzję o odebraniu orderu.
Zobacz wideo Nawrocki splunął w twarz Zełenskiemu, Duda jest wielkim nieobecnym. Michnik i Wieliński komentują
W reakcji na odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.
Ponadto polskich odznaczeń państwowych zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Z kolei wicemarszałek Senatu Michał Kamiński postanowił zwrócić dwa odznaczenia, które otrzymał w przeszłości od przedstawicieli Ukrainy. W liście do ambasadora tego kraju podkreślił, że jego gest jest związany z gloryfikacją przez Kijów ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnych za rzeź wołyńską.
Wczoraj zwrot ukraińskiego Orderu Jarosława Mądrego drugiej klasy zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał Kaczyńskiemu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego II klasy w czerwcu 2022 r. Odznaczenie nadawane jest obywatelom tego kraju i cudzoziemcom za wybitne zasługi na rzecz państwa ukraińskiego, w tym za umacnianie jego pozycji międzynarodowej.
Podczas konferencji Kaczyński dodał, że początkowo uważał, iż nie należy "eskalować tego konfliktu". - Ale ten konflikt jest eskalowany gwałtownie przez drugą stronę. Coraz bardziej widzę, że tutaj chodzi o zabieg bardzo szkodliwy i bardzo niebezpieczny, ale nie będę rozwijał, o co tutaj chodzi, dlaczego Ukraińcy to sprowokowali - powiedział prezes PiS.
Dziękujemy za przeczytanie
[
Więcej kompetencji dla prezydenta, mniej dla premiera. Jest orzeczenie TK
[
Inwestycje we Lwowie bez Polski. Sikorski: Może to i lepiej
[
Maja Nowak odchodzi z rządu. "Moje dziecko potrzebuje mnie bardziej"
[
Jest nowy sondaż zaufania. Padł rekord wszech czasów
[
Influencerka oskarżona o morderstwo w Dubaju. Grozi jej kara śmierci