
Trwa wyjaśnianie okoliczności ataku, do którego doszło w czwartek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju. Napastnikiem był 19-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju. Cztery osoby zostały ranne. Dyrekcja szpitala przekazała nowe informacje na temat zdarzenia.
, PAP
26 czerwca 2026, 07:00
Trwa wyjaśnianie okoliczności ataku, do którego doszło w czwartek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju. Napastnikiem był 19-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju. Cztery osoby zostały ranne. Dyrekcja szpitala przekazała nowe informacje na temat zdarzenia.
Fot. Krzysztof Zatycki / Agencja Wyborcza.pl /
Zgłoszenie o ataku służby dostały w czwartek po godz. 18. Napastnik, 19-letni Polak, wszedł do szpitala, a następnie do sal szpitalnych, gdzie zaatakował nożem dwie pacjentki. Zareagowali lekarz i jedna z pielęgniarek. 19-latek został zatrzymany.
Łącznie poszkodowane zostały cztery osoby: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki. Stan trzech rannych - lekarza i pacjentek - jest poważny, ale stabilny. Mają rany kłute klatki piersiowej, a jedna z tych osób również rany szyi. Poszkodowana pielęgniarka doznała obrażeń ręki.
Zobacz wideo Za Mamdaniego przestępczość w NY spadła, ale i też spada od dawna
Wiadomo, że 19-latek użył kilkudziesięciocentrymetrowego noża. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju Robert Ostrowski poinformował, że napastnika obezwładnił i przytrzymał do przyjazdu służb lekarz, który został poszkodowany. - Wykazał się bohaterskim czynem - podkreślił.
"Informujemy, że Pacjenci oraz Personel są bezpieczni, a sytuacja została opanowana. Wszystkie niezbędne procedury z udziałem służb zostały wdrożone zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa" - podkreśliła placówka w oświadczeniu wydanym po godz. 20.
Resort zdrowia przekazał, że wraz ze śląskim oddziałem NFZ "pozostaje w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim, dyrekcją szpitala oraz właściwymi służbami". "Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie" - zapewniło ministerstwo. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju pojechała dyrektor śląskiego oddziału NFZ Katarzyna Adamek.
Na początku czerwca Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu poinformowała o 71-letnim mężczyźnie, który groził nożem personelowi lokalnego szpitala. Jak ustalono, był on pacjentem, któremu personel zwrócił uwagę na niestosowne zachowanie. Wówczas wyjął nóż i zaczął grozić lekarzom oraz pielęgniarkom. Mężczyzna został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut kierowania gróźb karalnych wobec personelu medycznego. Objęto go dozorem policyjnym
Dziękujemy za przeczytanie
[
TK wzmacnia prezydenta. Żurek reaguje: To nie wyrok
[
MSZ krytykuje działania Lwowa. "Andrij Sadowy nie jest gościem"
[
Koniec upałów w Polsce. IMGW wskazał termin
[
Zderzenie dwóch pociągów w Białośliwiu. Są poszkodowani
[
Maja Nowak odchodzi z rządu. "Moje dziecko potrzebuje mnie bardziej"