Ważne spotkanie u Karola Nawrockiego. Do Juraty przyjechali przywódcy pięciu państw

    Ważne spotkanie u Karola Nawrockiego. Do Juraty przyjechali przywódcy pięciu państw

    594 odsłon
    Ważne spotkanie u Karola Nawrockiego. Do Juraty przyjechali przywódcy pięciu państw

    Filip Baczkura — W rezydencji prezydenckiej w Juracie odbył się nieformalny szczyt z udziałem prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. Głównymi tematami rozmów były przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Ankarze, bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz współpraca transatlantycka.

    W rezydencji prezydenckiej w Juracie odbył się nieformalny szczyt z udziałem prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. Głównymi tematami rozmów były przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Ankarze, bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz współpraca transatlantycka.

    Spotkanie prezydentów w Juracie. (fot. Mikołaj Bujak / KPRP)

    • Nieformalne spotkanie w Juracie było poświęcone koordynacji stanowisk państw regionu przed szczytem NATO w Ankarze.
    • Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii rozmawiali o bezpieczeństwie, współpracy obronnej oraz relacjach z sojusznikami.
    • Szczyt potwierdził znaczenie współpracy państw wschodniej flanki NATO w obliczu obecnych wyzwań geopolitycznych – wskazuje KPRP.

    Na zaproszenie prezydenta Karola Nawrockiego do Polski przyjechali przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. W sobotę w rezydencji prezydenckiej w Juracie odbył się nieformalny szczyt poświęcony bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przygotowaniom do nadchodzącego szczytu NATO w Ankarze.

    W spotkaniu uczestniczyli prezydenci: Litwy Gitanas Nausėda, Łotwy Edgars Rinkēvičs, Estonii Alar Karis oraz Rumunii Nicușor Dan. Przed rozpoczęciem rozmów delegacje odwiedziły Port Wojenny w Gdyni.

    Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, uczestnicy uzgodnili wspólne stanowiska przed szczytem NATO oraz omówili priorytety współpracy regionalnej. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa basenów Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, rozwoju współpracy obronnej oraz relacji transatlantyckich.

    Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania estońska kancelaria prezydenta zapowiadała, że rozmowy obejmą również kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz rozwoju europejskich zdolności obronnych w obliczu rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa regionu.

    Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że wszyscy uczestnicy szczytu aktywnie współpracują w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki oraz Inicjatywy Trójmorza. Oba formaty odgrywają istotną rolę w koordynacji działań państw Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa i współpracy regionalnej.

    Artykuł sponsorowanyAD
    PKO BPBlisko Ciebie, blisko Twoich spraw

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji polityka?

    Stanowski