
Filip Baczkura — Stołeczny ratusz powołał nową radę nadzorczą Warszawskiego Szpitala Południowego. Poprzednia została odwołana przez Rafała Trzaskowskiego, gdy portal Zero.pl poinformował o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu placówki.
Stołeczny ratusz powołał nową radę nadzorczą Warszawskiego Szpitala Południowego. Poprzednia została odwołana przez Rafała Trzaskowskiego, gdy portal Zero.pl poinformował o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu placówki.
Rafał Trzaskowski powołał nową radę nadzorczą Szpitala Południowego (fot. Arkadiusz Dziermański/Piotr Nowak / PAP)
„Warszawski Szpital Południowy ma nową Radę Nadzorczą. Oficjalnie. W jej skład weszli Anna Walicka-Dąbrowska, Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka i prof. Mariusz Bidziński. Ten skład gwarantuje połączenie doświadczenia i kompetencji w wielu obszarach: od prawa, przez funkcjonowanie spółek, po wiedzę medyczną” – przekazał w poniedziałek w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.
Anna Walicka-Dąbrowska jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie własności intelektualnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w organach samorządu terytorialnego, jak i kancelariach prawnych. Od 2017 r. pracuje w Urzędzie m.st. Warszawy – początkowo w Biurze Spraw Dekretowych, a od 2025 r. w Biurze Ładu Korporacyjnego.
Prof. Mariusz Bidziński jest lekarzem specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa, profesorem nauk medycznych oraz profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2021 r. pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Jest związany m.in. z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, działa także w organizacjach zajmujących się walką z chorobami nowotworowymi oraz w Polskim Towarzystwie Ginekologii Onkologicznej.
Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka jest wieloletnią pracowniczką Urzędu m.st. Warszawy, posiadającą doświadczenie w administracji publicznej. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Biura Ładu Korporacyjnego.
W weekend stołeczny ratusz informował, że Trzaskowski zadecydował, iż Szpital Południowy będzie miał nową, „odpolitycznioną” radę nadzorczą. „Ta decyzja jest już realizowana. Są wyznaczone nowe osoby do rady – autorytet w dziedzinie systemu ochrony zdrowia i urzędnicy” – podawał magistrat.
Od września 2025 r. w skład rady nadzorczej szpitala wchodził Robert Kempa (przewodniczący, jednocześnie burmistrz dzielnicy Ursynów), Karolina Witkowska, Aldona Machnowska-Góra (wiceprezydent Warszawy) i Jerzy Sieńko. Wszyscy zostali odwołani w piątek. Dzień wcześniej – w czwartek – „stara” rada nadzorcza odwołała zarząd Szpitala Południowego.
[
Szpital tylko dla swoich. „Salon VIP” jak za PRL](/news/afera-w-szpitalu-poludniowym-salonik-vip-i-mechanizmy-jak-z-prl)
[
„Nie miałem takiej wiedzy, nie było saloniku VIP”. Trzaskowski tłumaczy się z afery w Szpitalu Południowym](/news/nie-mialem-takiej-wiedzy-trzaskowski-tlumaczy-sie-z-afery-w-szpitalu-poludniowym)
[
Szpital Południowy i salonik VIP dla polityków KO. NIL komentuje](/news/szpital-poludniowy-naczelna-izba-lekarska-komentuje-afere-wokol-placowki)
Jak informujemy na Zero.pl, Rafał Trzaskowski wbrew temu, co mówił na konferencji prasowej, miał informacje o nieprawidłowościach w Warszawskim Szpitalu Południowym i działalności Dawida Kacprzyka.
Dostał je 19 lipca 2025 r., czyli niemal rok temu – ustalili nasi dziennikarze Patryk Słowik i Jakub Styczyński. Prezydenta poinformował o tym ordynator chirurgii szpitala w prywatnej rozmowie przez komunikator internetowy. Dwa miesiące później lekarz został zwolniony z pracy.
Prokurator generalny Waldemar Żurek zapowiedział, że prokuratura zbada, czy Rafał Trzaskowski wiedział o nieprawidłowościach w szpitalu. Oprócz miejskich urzędników, prokuratorów i urzędników NFZ placówkę prześwietli także PIP.
Stanowski do Trzaskowskiego: Znokautował was portal Zero.pl
Dawid Kacprzyk, był szef SOR-u w Szpitalu Południowym, zrezygnował z członkostwa w KO, a w czwartek z mandatu radnego dzielnicy Ursus. Zwrócił też szpitalowi część wypłaconych mu pieniędzy - pół miliona złotych.
W Szpitalu Południowym trwają kontrole prowadzone przez stołeczny ratusz i Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawę opisywanych w lecznicy nieprawidłowości bada prokuratura. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej.