
Paweł Żurek — Wadliwe wykonywanie procedur, błędy lekarskie, które doprowadzały do powikłań, a w niektórych przypadkach do śmierci pacjentów – to tylko niektóre zarzuty wobec pracy SOR-u w Szpitalu Południowym postawione przez dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero. Dziennikarz Zero.pl Patryk
Wadliwe wykonywanie procedur, błędy lekarskie, które doprowadzały do powikłań, a w niektórych przypadkach do śmierci pacjentów – to tylko niektóre zarzuty wobec pracy SOR-u w Szpitalu Południowym postawione przez dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero. Dziennikarz Zero.pl Patryk Słowik, autor wcześniejszych publikacji o aferze, przypomina, że relację chirurga dopiero będzie weryfikować prokuratura.
Warszawski Szpital Południowy (fot. Arkadiusz Dziermański / Inne)
Dr Emil Jędrzejewski, były ordynator chirurgii w Warszawskim Szpitalu Południowym, w Kanale Zero przekonywał, iż w placówce dochodziło do łamania procedur medycznych. W rozmowie z Krzysztofem Stanowskim opowiedział m.in. o dwóch przypadkach błędów przy intubacji, które według niego miały zakończyć się śmiercią pacjentów. Stwierdził też, że pacjenci na SOR-ze, za który odpowiadał 28-letni lekarz milioner Dawid Kacprzyk, nie mogli liczyć na opiekę na wystarczającym poziomie.
Szokujące wyznania lekarza ze Szpitala Południowego. „Ginęli ludzie”
Dr Jędrzejewski podkreślił przy tym, że informował władze Warszawy, w tym prezydenta Rafała Trzaskowskiego o licznych nieprawidłowościach w szpitalu. Podczas rozmowy w Kanale Zero odczytano m.in. wiadomość, którą chirurg wysłał do włodarza miasta.
Do wypowiedzi lekarza odniósł się w środę na X Patryk Słowik, który poinformował o nieprawidłowościach na SOR-ze w Szpitalu Południowym – m.in. o znajdującym się tam „saloniku dla VIP-ów”. Dziennikarz Zero.pl jako pierwszy podał też, że Dawid Kacprzyk pomimo braku specjalizacji zarobił w ub. r. 1,6 mln zł, m.in. dzięki temu, że pełnił w kilku placówkach fikcyjne dyżury.
Jak stwierdził Słowik, wypowiedzi dr Jędrzejewskiego powinni badać śledczy, a nie internauci. „Fakty może, a właściwie musi, ustalić prokuratura. Na początek wystarczy przesłuchać pracowników SOR-ów szpitali południowego i bródnowskiego” – zauważył dziennikarz Zero.pl.
[
Trzaskowski reaguje na szokujące wyznania lekarza. "Zwrócę się do Prokuratora Generalnego"](/news/trzaskowski-reaguje-po-wywiadzie-w-kanale-zero-chce-dzialan-prokuratury-ws-szpitala-poludniowego)
[
Mentzen po relacji lekarza sygnalisty: Dziadostwo, nepotyzm, niekompetencja](/news/politycy-reaguja-na-relacje-lekarza-sygnalisty-w-kanale-zero-glos-zabrali-jozefaciuk-i-mentzen)
[
Samorząd lekarski o słowach dr Jędrzejewskiego. „Będziemy ściśle współpracować z prokuraturą”](/news/afera-w-szpitalu-poludniowym-naczelna-izba-lekarska-reaguje-na-informacje-jedrzejewskiego)
Patryk Słowik dodał też, że wielu pracowników SOR-u, z którymi rozmawiał, miało podobną opinię na temat Dawida Kacprzyka jak dr Jędrzejewski.
„Dziwne, że przy takiej ostentacji Dawida Kacprzyka, o której usłyszeliśmy, nikt wcześniej nie zgłosił sprawy do prokuratury. Wydaje mi się, że to mógł być najskuteczniejszy sposób pomocy pacjentom. Od wczorajszego wieczoru porozmawiałem z kilkoma osobami ze szpitali, w których pracował Dawid Kacprzyk. Stwierdzenia o ułańskiej fantazji w połączeniu z brakiem doświadczenia były najdelikatniejszymi, jakie się pojawiły” – napisał Słowik na X.
W związku z wypowiedziami dr Jędrzejewskiego, przez cały dzień na Kanale Zero będzie trwało wydanie specjalne programu dotyczące Szpitala Południowego. „To będzie długi dzień. Widać, że na razie u polityków partii rządzących jest szok i za bardzo nie wiedzą, co robić. Plan się pewnie krystalizuje” – napisał na X Krzysztof Stanowski.