
Filip Baczkura — Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to sytuacja niedopuszczalna i na pewno konsekwencje muszą być wciągnięte – komentuje w rozmowie z Zero.pl wiceprzewodnicząca klubu KO Monika Rosa, odnosząc się do afery w żywieckim szpitalu i posłanki Małgorzaty Pępek, która – jak ujawniliśmy
Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to sytuacja niedopuszczalna i na pewno konsekwencje muszą być wciągnięte – komentuje w rozmowie z Zero.pl wiceprzewodnicząca klubu KO Monika Rosa, odnosząc się do afery w żywieckim szpitalu i posłanki Małgorzaty Pępek, która – jak ujawniliśmy – wepchnęła się do kolejki i przeszła badania w ekspresowym tempie. Rosa zapowiada, że sprawą zajmie się kierownictwo klubu.
Posłanka KO Małgorzata Pępek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w Sejmie (fot. arch.). (fot. Piotr Nowak / PAP)
Dziennikarze portalu Zero.pl Patryk Słowik i Jakub Styczyński ujawnili, że posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek w lutym 2025 r. wykonała specjalistyczne badanie w szpitalu w Żywcu, omijając kolejkę.
Badanie zorganizowała jej koleżanka z partii zatrudniona w tej placówce. Gdy dyrekcja szpitala wykryła nieprawidłowość, poinformowała posłankę, że badanie nie zostanie rozliczone z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pępek zignorowała to pismo.
Po otrzymaniu pisma ze szpitala posłanka zmieniła radykalnie ton wobec placówki. Wcześniej apelowała o rządowe wsparcie finansowe dla żywieckiego szpitala i chwaliła jego władze. Po incydencie zaczęła kierować do ministrów interpelacje krytykujące zarząd lecznicy, wskazując na rzekome wypaczenia w jej działalności.
[
Gęsta sieć polityków wokół warszawskich szpitali. Mamy dane, Trzaskowski reaguje](/news/warszawskie-szpitale-pelne-politykow-w-tych-placowkach-znalezlismy-dzialaczy-partyjnych)
[
Posłanka KO przebadana w „wersji premium”. Ostra reakcja Razem](/news/malgorzata-pepek-bez-kolejki-w-szpitalu-razem-miazdzy-ko-glosowali-przeciw-zdrowiu-polakow)
[
„Kolejny przykład arogancji władzy”. Morawiecki o nowych ustaleniach Zero.pl](/news/o-aferze-szpitalnej-i-poslance-malgorzacie-pepek-mateusz-morawiecki-w-porannej-rozmowie-zero)
Nasze ustalenia skomentowała posłanka Monika Rosa, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
– Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to sytuacja niedopuszczalna i na pewno konsekwencje muszą być wciągnięte – mówi nam Rosa.
Posłanka poinformowała, że o ujawnionej przez dziennikarzy Zero.pl sprawie w trakcie przyszłego posiedzenia Sejmu będą dyskutowały władze klubu KO.
Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda przekazała nam, że jeszcze nie rozmawiała na ten temat z posłanką Pępek i potrzebuje chwili, by dowiedzieć się, co ona ma do powiedzenia. – Oczywiście nikt nie pochwala pomijania kolejki w szpitalu – dodała.
Wskazała, że jest w kontakcie z władzami klubu, a więcej informacji będzie mogła przekazać po południu.