„Nikt nic nie robi od pół roku" – lekarka ujawnia nieprawidłowości. Boi się zwolnienia

    „Nikt nic nie robi od pół roku" – lekarka ujawnia nieprawidłowości. Boi się zwolnienia

    1762 odsłon
    „Nikt nic nie robi od pół roku" – lekarka ujawnia nieprawidłowości. Boi się zwolnienia

    Filip Baczkura — Do studia Kanału Zero zadzwoniła lekarka z trzydziestoletnim stażem, pragnąca zachować anonimowość. Odnosząc się do wyznania dr. Emila Jędrzejewskiego, ujawniła, że sama jest w podobnej sytuacji: zgłasza nieprawidłowości w swoim szpitalu od pół roku, nikt nie reaguje, a ona spodz

    Do studia Kanału Zero zadzwoniła lekarka z trzydziestoletnim stażem, pragnąca zachować anonimowość. Odnosząc się do wyznania dr. Emila Jędrzejewskiego, ujawniła, że sama jest w podobnej sytuacji: zgłasza nieprawidłowości w swoim szpitalu od pół roku, nikt nie reaguje, a ona spodziewa się zwolnienia. – Rozumiem ludzi, że boją się być sygnalistami, bo to zawsze się dla nich źle kończy – powiedziała.

    Lekarka o patologiach w polskich szpitalach. (fot. Shutterstock / Shutterstock)

    • Lekarka w Kanale Zero ujawniła, że sama od ponad pół roku zgłasza nieprawidłowości w swoim szpitalu.
    • Przyznała, że spodziewa się zwolnienia i zaznaczyła, że podobny schemat – konflikt personelu z dyrekcją kończący się zwycięstwem tej ostatniej – obserwowała we wszystkich szpitalach, w których pracowała.
    • Jej słowa wpisują się w coraz szerszy obraz systemowych patologii w polskiej ochronie zdrowia, które ujawnia sprawa Szpitala Południowego.
    • Jeśli jesteś lekarzem i chcesz zgłosić nieprawidłowości, napisz na adres: temat@zero.pl. Gwarantujemy ci anonimowość. Obiecujemy, że przeanalizujemy twoją sprawę.

    W Kanale Zero odbyło się specjalne wydanie programu, podczas którego Krzysztof Stanowski i Patryk Słowik skomentowali aferę w Szpitalu Południowym. Na antenę zadzwoniła lekarka, która poprosiła o zachowanie anonimowości.

    – Ja pozwolę się nie przedstawiać, bo jestem lekarzem. 30 lat już pracuję w ochronie zdrowia i mogę pozwolić sobie na dwa komentarze – zaczęła.

    Odniosła się do tego, co ujawnił w Kanale Zero dr Emil Jędrzejewski, były ordynator chirurgii Szpitala Południowego.

    [

    Patryk Słowik o aferze w Szpitalu Południowym: Już nie wierzę w uczciwe śledztwo](/news/stanowski-i-slowik-o-sprawie-szpitala-poludniowego-rysuje-obraz-mafijnego-panstwa)

    [

    Stanowski po wywiadzie z dr. Jędrzejewskim. „Wyłączono kamery, popatrzył na mnie i zadał jedno pytanie”](/news/stanowski-po-wywiadzie-z-dr-jedrzejewskim-wylaczono-kamery-popatrzyl-na-mnie-i-zadal-jedno-pytanie)

    [

    Ile zarabiają lekarze-radni? Programiści chcą to ustalić. Ruszyła akcja „Pokaż lekarzu”](/news/inicjatywa-pokaz-lekarzu-po-ustaleniach-zero-pl-co-ustalili-programisci)

    – Zarówno to, co mówił wczoraj pan doktor Emil, jak i ta pani doktor, która zadzwoniła również jako sygnalistka – ja to w pełni potwierdzam. Przepracowałam już w kilku szpitalach w Polsce, zawsze zarządzanych przez różnych miernych, ale wiernych, i w konflikcie personelu z tymi urzędasami zawsze przegrywa personel – powiedziała.

    Ujawniła, że sama znajduje się w analogicznej sytuacji.

    – To się dzieje wszędzie, w każdym szpitalu w Polsce. Sama jestem w podobnej sytuacji, gdzie piszę, monitoruję. Sami mamy takiego Dawidka. Nikt nie reaguje i ja myślę, że za chwilę stracę pracę.

    „Sygnaliści zawsze źle kończą”

    Zapytana przez Stanowskiego o szczegóły, wymieniła konkretne nieprawidłowości.

    – Nieprawidłowości w opisywaniu badań, spowalnianie diagnostyki onkologicznej, niedopuszczanie lekarzy z wyższymi kompetencjami do wykonywania badań. Lista jest długa. Monitorujemy ten temat od ponad pół roku. Nikt nic nie robi – powiedziała lekarka.

    Dodała, że zna ten schemat z wcześniejszych miejsc pracy.

    – Pracowałam w szpitalu, gdzie w konflikcie z dyrekcją zamknięto dwa oddziały. Odeszli fantastyczni specjaliści. Dyrektor nie stracił pracy. Tak wygląda w chwili obecnej polska ochrona zdrowia – stwierdziła.

    Rozmowę zakończyła gorzką puentą.

    – Rozumiem ludzi, że boją się być sygnalistami, bo to zawsze się dla nich źle kończy – powiedziała.

    Artykuł sponsorowanyAD
    PKO BPBlisko Ciebie, blisko Twoich spraw

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji polityka?

    Stanowski