Krzysztof Bosak apeluje po aferze wokół Szpitalu Południowego. Podał rozwiązanie

    Krzysztof Bosak apeluje po aferze wokół Szpitalu Południowego. Podał rozwiązanie

    2285 odsłon
    Krzysztof Bosak apeluje po aferze wokół Szpitalu Południowego. Podał rozwiązanie

    Paweł Żurek — – Niech lekarze zarabiają dobrze, ale co w zamian? Jeśli dostajemy fikcyjne zatrudnienie na kilku etatach, to nie ma sensu – powiedział Krzysztof Bosak, gość poniedziałkowych Porannych Rozmów Zero. Polityk Konfederacji stwierdził też, że rozwiązaniem niejasności w służbie zdrowia

    – Niech lekarze zarabiają dobrze, ale co w zamian? Jeśli dostajemy fikcyjne zatrudnienie na kilku etatach, to nie ma sensu – powiedział Krzysztof Bosak, gość poniedziałkowych Porannych Rozmów Zero. Polityk Konfederacji stwierdził też, że rozwiązaniem niejasności w służbie zdrowia jest ujawnienie finansowania oddziałów NFZ-u. – To publiczne pieniądze – zauważył.

    Krzysztof Bosak w Kanale Zero (fot. Kanał Zero)

    • – Moim zdaniem, procedury wydawania pieniędzy na służbę zdrowia są nieprawidłowe. Trzeba je zmienić – zauważył w „Porannych Rozmowach Zero” Krzysztof Bosak.
    • Gość Kanału Zero dodał też, że Konfederacja byłaby w stanie poprzeć ustawę o wprowadzeniu maksymalnego limitu płac dla lekarzy w publicznej służbie zdrowia.
    • Jak informujemy na Zero.pl, lekarz Dawid Kacprzyk — który był koordynatorem SOR-u w Szpitalu Południowym, a także radnym KO warszawskiej dzielnicy Ursus — w trakcie specjalizacji z anestezjologii zarobił w ubiegłym roku 1,6 mln zł, a na prowadzonym przez niego oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej byli przyjmowani bez kolejki.

    – Kto powinien ponieść konsekwencje po aferze szpitalnej? – zaczął rozmowę Robert Mazurek, a Krzysztof Bosak odparł: – Wszyscy winni. Są w ministerstwie zdrowia, warszawskim ratuszu, władzach szpitalach i Koalicji Obywatelskiej.

    Prowadzący rozmowę dopytywał wicemarszałka Sejmu, dlaczego konsekwencje afery w Szpitalu Południowym ma ponosić także na resort. – To nie ministerstwo sprawuje władzę nad Szpitalem Południowym – zauważył Robert Mazurek.

    – Ministerstwo zdrowia ponosi ogólną odpowiedzialność polityczną za wydawanie pieniędzy w służbie zdrowia. Moim zdaniem procedury są nieprawidłowe, trzeba je zmienić. Są wiceministrowie odpowiedzialni za nadzór – mówił poseł Konfederacji, a Robert Mazurek dodał ironicznie: – Przecież nikt ich nie zna. 

    Bosak zgodził się z tą tezą. – Nikt  nie sprawuje realnie nadzoru nad szpitalami. Jeśli skupimy się na tym, że winę ponosi Trzaskowski, Kierwiński, nic się nie zmieni – stwierdził.

    Krzysztof Bosak: jakość obsługi w służbie zdrowia nie rośnie tylko z powodu zwiększenia wydatków

    Czy zatem Konfederacja byłaby w stanie poprzeć ustawę o wprowadzeniu maksymalnego limitu płac dla lekarzy w publicznej służbie zdrowia?

    – Absolutnie bym tego nie wykluczał, choć nie chodzi o limity, to źle postawione pytanie. Istotne jest, co dostajemy za te pieniądze. Od 2019 roku jako partia mówiliśmy, że podnoszenie nakładów na służbę zdrowia bez stawiania limitów jakościowych jest bez sensu. W 2019 r. byliśmy jedyną partią, która nie podpisała Paktu Zdrowia. Jego istotą było to: więcej kasy, lepsza obsługa. Nie ma lepiej od samego „więcej kasy”. Niech lekarze zarabiają dobrze, ale co w zamian? Jeśli w zamian jest fikcyjne zatrudnienie, praca na kilku etatach w szpitalach, to nie ma sensu – podsumował Bosak.

    Wicemarszałek Sejmu dodał też, że według niego reguły wydawania pieniędzy w służbie zdrowia „są chore”. – Nie mówię, że przez 10 lat nie wydarzyło się nic dobrego. Jeśli wydajesz dziesiątki miliardów,  nie da się zrobić tego w taki sposób, by nic się nie poprawiło – stwierdził polityk Konfederacji.

    [

    „Nie miałem takiej wiedzy, nie było saloniku VIP”. Trzaskowski tłumaczy się z afery w Szpitalu Południowym](/news/nie-mialem-takiej-wiedzy-trzaskowski-tlumaczy-sie-z-afery-w-szpitalu-poludniowym)

    [

    Szpital Południowy i salonik VIP dla polityków KO. NIL komentuje](/news/szpital-poludniowy-naczelna-izba-lekarska-komentuje-afere-wokol-placowki)

    [

    SOR dla wszystkich? Nie – pacjenci VIP wchodzą bez kolejki](/news/kto-naprawde-jest-pierwszy-w-kolejce-na-sor-ze)

    „Ujawnijmy finanse jednostek ochrony zdrowia. To publiczne pieniądze”

    Krzysztof Bosak zaproponował też jedną zmianę, którą chciałby wprowadzić w finansowaniu zdrowia.

    – Jestem niezadowolony, że mamy określać politykę obszaru, o którego finansach wiemy bardzo mało. Od wielu lat proszę o jedno: ujawnijmy finanse jednostek ochrony zdrowia, oddziałów NFZ. To publiczne pieniądze. Nie ma podstaw, by chronić je tak, jakby były prywatne.

    Artykuł sponsorowanyAD
    PKO BPBlisko Ciebie, blisko Twoich spraw

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji polityka?

    Stanowski