Trwa przesłuchanie dra Emila Jędrzejewskiego ze Szpitala Południowego. Sygnalistę otoczyli dziennikarze

    Trwa przesłuchanie dra Emila Jędrzejewskiego ze Szpitala Południowego. Sygnalistę otoczyli dziennikarze

    1281 odsłon
    Trwa przesłuchanie dra Emila Jędrzejewskiego ze Szpitala Południowego. Sygnalistę otoczyli dziennikarze

    Kasjan Owsianko — Były ordynator chirurgii Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski pojawił się na przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Został wezwany w związku z nieprawidłowościami, do których miało dochodzić na SOR prowadzonym przez Dawida Kacprzyka. – Tam giną ludzie – stawiał

    Były ordynator chirurgii Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski pojawił się na przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Został wezwany w związku z nieprawidłowościami, do których miało dochodzić na SOR prowadzonym przez Dawida Kacprzyka. – Tam giną ludzie – stawiał zarzuty dzień wcześniej w Kanale Zero lekarz.

    Dr Emil Jędrzejewski na przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie (fot. Kanał Zero / Shutterstock)

    • Były ordynator chirurgii w Szpitalu Południowym dr Emil Jędrzejewski stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Przesłuchanie rozpoczęło się po godz. 12:30.
    • Sygnalista dzień wcześniej na antenie Kanału Zero mówił o nieprawidłowościach na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu Południowym. Według jego relacji, procedury były wykonywane w sposób wadliwy, przez co miało dochodzić do przypadków śmierci pacjentów.
    • Szefem oddziału ratunkowego był Dawid Kacprzyk, 28-letni radny Koalicji Obywatelskiej bez specjalizacji, którego działania już wcześniej opisaliśmy na łamach Zero.pl.

    Dr Emil Jędrzejewski pojawił się w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie po godz. 12:30. Lekarz natychmiast został okrążony przez dziennikarzy, którzy pytali o dowody na potwierdzenie jego słów dotyczących działania SOR w Szpitalu Południowym. – Ma pan dowody ? Oskarżenia są poważne, ma pan dowody? – pytali niektórzy dziennikarze. Odpowiedzi się nie doczekali, były ordynator  powiedział tylko kilka słów i szybko udał się bezpośrednio na przesłuchanie.

    Po przesłuchaniu sygnalisty planowana jest konferencja prasowa prokuratury.

    Informację o planowanym przesłuchaniu w środę rano przekazał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek. Śledczy zareagowali natychmiast po wywiadzie w Kanale Zero i wniosku prezydenta Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienie opisanych w „Godzinie Zero” nieprawidłowościach, szczególnie przywołanych przez byłego ordynatora przypadkach śmierci pacjentów. – Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do prawdy. Nie chodzi o to, żeby tego lekarza w jakiś sposób zastraszać, tylko żeby powiedział jak najwięcej – mówił na antenie RMF FM.

    Przeczytaj też: Żurek: Prokuratura nie wie, gdzie jest Dawid Kacprzyk. Nie sądzę, aby się gdzieś ukrywał

    Seria publikacji Zero.pl o sytuacji w Szpitalu Południowym

    Śledztwo dotyczy kulis funkcjonowania SOR w warszawskim Szpitalu Południowym, które na łamach Zero.pl opisali Patryk Słowik oraz Jakub Styczyński. Do niedawna oddziałem ratunkowym kierował Dawid Kacprzyk, 28-letni lekarz-milioner, a zarazem radny warszawskiej dzielnicy Ursus z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

    Młody lekarz nie posiadał kierunkowej specjalizacji, a mimo to powierzono mu odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów. Pod jego kontrolą w szpitalu funkcjonował specjalny salonik VIP przeznaczony dla osób powiązanych z Koalicją Obywatelską, w którym polityczni działacze korzystali z uprzywilejowanej, szybkiej ścieżki diagnostycznej i wykonywali badania poza kolejnością.

    [

    „Nie jesteśmy w stanie zrozumieć”. Młodzi lekarze o aferze w Szpitalu Południowym](/news/porozumienie-rezydentow-ozzl-o-aferze-w-szpitalu-poludniowym)

    [

    Afera w Szpitalu Południowym. Będzie wniosek o powołanie komisji śledczej](/news/afera-w-szpitalu-poludniowym-bedzie-wniosek-o-powolanie-komisji-sledczej)

    [

    Afera w Szpitalu Południowym. Ministerstwo Zdrowia wszczyna kontrolę](/news/afera-w-szpitalu-poludniowym-ministerstwo-zdrowia-wszczyna-kontrole)

    Szokujące słowa byłego ordynatora chirurgii

    Poważne zarzuty dotyczące bezpośredniego zagrożenia życia pacjentów postawił dr Emil Jędrzejewski podczas wtorkowego programu w Kanale Zero. Były ordynator chirurgii w Szpitalu Południowym wskazał na mające mieć miejsce rażące błędy w sztuce lekarskiej i organizacji pracy.

    – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR powinien być przeanalizowany – twierdził na antenie.

    Przeczytaj też: Co powiedział dr Emil Jędrzejewski? [CAŁA ROZMOWA]

    Zgłaszanie nieprawidłowości miało doprowadzić do zwolnienia ordynatora. Chirurg przekazał, że o sytuacji panującej w Szpitalu Południowym informował osobiście prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Kilkanaście tygodni po tej interwencji dr Jędrzejewski stracił stanowisko w placówce.

    Artykuł sponsorowanyAD
    PKO BPBlisko Ciebie, blisko Twoich spraw

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji polityka?

    Stanowski