Uniwersytet Warszawski rządzi na plaży i… nie tylko! Wygrana w generalce AMP!

    Uniwersytet Warszawski rządzi na plaży i… nie tylko! Wygrana w generalce AMP!

    706 odsłon
    Uniwersytet Warszawski rządzi na plaży i… nie tylko! Wygrana w generalce AMP!

    Cykl tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w tym roku był wyjątkowo ciekawy, bowiem do ostatnich zawodów ważyły się losy o zwycięstwie. Ostatecznie po turnieju finałowym w siatkówce plażowej na szczyt klasyfikacji generalnej AMP wrócił Uniwersytet Warszawski, a to wszystko dzięki znakomitym występom ich plażowiczów i plażowiczek.

    Strefowe eliminacje w Gdyni, Lublinie, Warszawie i Dąbrowie Górniczej pozwoliły wyłonić po 32 pary żeńskie i męskie, które od poniedziałku na piaszczystych boiskach Monta Beach Volley rywalizowały o medale AMP w siatkówce plażowej. Co ciekawe, zmagania w plażówce powróciły w to miejsce po dwuletniej przerwie i od pierwszych spotkań stało się jasne, że była to jak najbardziej trafiona decyzja. Na Moncie żadna z drużyn nie odpuszczała, a wszystkie z nich z całych sił walczyły o ostatnie punkty w tegorocznych AMP-ach.

    Ostateczne rozstrzygnięcia w stolicy miało o tyle istotne znaczenie, że cały czas otwarta pozostała kwestia wygranej w klasyfikacji generalnej AMP. Politechnika Gdańska, która walczyła o siódmy z kolei tytuł najlepszej uczelni w całych AMP, do plażowych finałów wprowadziła tylko dwie pary. Faworytami rywalizacji byli zaś przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, czyli uczelni, która od wielu lat dyktuje warunki w akademickiej siatkówce plażowej. Dość powiedzieć, że w ostatniej dekadzie w klasyfikacjach drużynowych (uwzględniających wyniki wszystkich par danej uczelni – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn) stołeczny uniwerek tylko raz nie dostał się na podium plażowych AMP, odnosząc 17 triumfów. W tym roku studenci tej uczelni również byli głównymi faworytami do wygranej, zwłaszcza że o medale walczyło aż pięć ich par.

    I ostatecznie niespodzianek nie było. Już finał turnieju kobiecego pokazał, że to właśnie Uniwersytet Warszawski jest najlepszy, jeśli chodzi o siatkówkę plażową. O złoto walczyły bowiem dwie drużyny UW: Julia Kielak/Marta Łodej oraz Patrycja Jundziłł/Julia Jaroszczak (Uniwersytet Warszawski). Warto podkreślić, że obie pary to ekipy reprezentacji Polski, które na co dzień występują w turniejach na całym świecie. Poziom finału był więc naprawdę wysoki, tym bardziej że wspomniane siatkarki znają się jak łyse konie i wiedzą, jak grać przeciwko sobie. Ostatecznie w takich warunkach lepiej odnalazły się Kielak i Łodej, które po tie-breaku pokonały swoje koleżanki z uczelni i… nie pozwoliły im na obronę tytułu. Podium uzupełniły zawodniczki Akademii Humanitas w Sosnowcu, czyli Oliwia Caputa i Emilia Malkiewicz, które pokonały Marię Kalfas i Klaudię Wróbel z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w dwóch setach.

    Uniwersytet Warszawski z doskonałej strony pokazał się też w męskim turnieju. A to wszystko dzięki wygranej Tomasza Jaroszczaka i Mikołaja Kaczmarka, którzy obronili tytuł sprzed roku! W wielkim finale zawodnicy, którzy również na co dzień reprezentują Polskę w siatkówce plażowej ograli Mikołaja i Michała Głowackich z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 2:0. Brązowe medale wywalczyli Piotr Ilewicz i Samuel Wróbel, czyli ekipa Politechniki Gdańskiej i klasyczne połączenie doświadczenia z młodością. Drużyna z Trójmiasta wygrała z parą Filip Babiec/Krzysztof Sala (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) 2:0.

    – To zwycięstwo było dla mnie ważne szczególnie z tego powodu, że był to mój ostatni turniej Akademickich Mistrzostw Polski. Kończę jako złoty medalista. Będę tęsknił za klimatem AMP-ów, bo na pewno jest on niepowtarzalny – mówi Jaroszczak.

    W klasyfikacji drużynowej kobiet turnieju siatkówki plażowej triumfował Uniwersytet Gdański. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a podium uzupełniła Akademia Humanitas w Sosnowcu. W rywalizacji mężczyzn najlepsza okazała się Akademia Nauk Stosowanych Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu. Drugie miejsce przypadło reprezentantom Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, natomiast trzecie miejsce zajęli siatkarze Uniwersytetu Warszawskiego.

    Co więcej, tak dobre wyniki plażowiczów UW sprawiły, że stołeczna uczelnia ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. Co więcej, studenci z Warszawy tym samym przerwali hegemonię Politechniki Gdańskiej, która wygrywała ostatnich sześć edycji AMP.

    Projekt Akademickich Mistrzostw Polski jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

    Wyniki finałów AMP w siatkówce plażowej w Warszawie:

    Kobiety:

    Mecz o 7. miejsce:

    Klaudia Oleksiak/Monika Drej (Akademia Kultury Fizycznej w Katowicach) - Sandra Kurczyna/Magdalena Michalec (Politechnika Krakowska) 21:18

    Mecz o 5. miejsce:

    Aleksandra Lipska/Iwona Kulińska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) - Maria Maszek/Sandra Łebek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) 0:21

    Mecz o 3. miejsce:

    Oliwia Caputa/Emilia Malkiewicz (Akademia Humanitas w Sosnowcu) - Maria Kalfas/Klaudia Wróbel (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) 2:0 (21:19; 21:10)

    Finał:

    Julia Kielak/Marta Łodej (Uniwersytet Warszawski) - Patrycja Jundziłł/Julia Jaroszczak (Uniwersytet Warszawski) 2:1 (21:23; 21:19; 15:12)

    Klasyfikacja końcowa turnieju kobiet:

    1. Julia Kielak, Marta Łodej (Uniwersytet Warszawski)

    2. Patrycja Jundziłł/Julia Jaroszczak (Uniwersytet Warszawski)

    3. Oliwia Caputa/Emilia Malkiewicz (Akademia Humanitas w Sosnowcu)

    4. Maria Kalfas/Klaudia Wróbel (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

    5. Maria Maszek/Sandra Łebek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

    6. Aleksandra Lipska/Iwona Kulińska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

    7. Klaudia Oleksiak/Monika Drej (Akademia Kultury Fizycznej w Katowicach)

    8. Sandra Kurczyna/Magdalena Michalec (Politechnika Krakowska)

    Klasyfikacja drużynowa turnieju kobiet:

    1. Uniwersytet Gdański

    2. Uniwersytet Warszawski

    3. Akademia Humanitas w Sosnowcu

    Mężczyźni:

    Mecz o 7. miejsce:

    Jakub Czyżowski, Dawid Gruszczyński (Akademia Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu) - Filip Domagalski/Roch Sidorowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) 21:0

    Mecz o 5. miejsce:

    Igor Iwański/Jan Konopka (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie) - Jakub Jeżewski, Szymon Kobyliński (Uniwersytet Gdański) 21:0

    Mecz o 3. miejsce:

    Piotr Ilewicz/Samuel Wróbel (Politechnika Gdańska) - Filip Babiec/Krzysztof Sala (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) 2:0 (21:14;21:14)

    Finał: Tomasz Jaroszczak/Mikołaj Kaczmarek (Uniwersytet Warszawski) - Mikołaj Głowacki/Michał Głowacki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) 2:0 (21:11; 21:13)

    Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn:

    1. Tomasz Jaroszczak/Mikołaj Kaczmarek (Uniwersytet Warszawski)

    2. Mikołaj Głowacki/Michał Głowacki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

    3. Piotr Ilewicz/Samuel Wróbel (Politechnika Gdańska)

    4. Filip Babiec/Krzysztof Sala (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

    5. Igor Iwański/Jan Konopka (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)

    6. Jakub Jeżewski, Szymon Kobyliński (Uniwersytet Gdański)

    7. Jakub Czyżowski, Dawid Gruszczyński (Akademia Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu)

    8. Filip Domagalski/Roch Sidorowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

    Klasyfikacja drużynowa turnieju mężczyzn:

    1. Akademia Nauk Stosowanych-Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu

    2. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

    3. Uniwersytet Warszawski

    Artykuł sponsorowanyAD
    SamsungGalaxy AI - nowa era

    Stanowski

    Co dzisiaj majstrujemy do sekcji RAK LIVE?

    Stanowski