
Nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać Roberta Kubicy. Niewielu jednak kibiców zdaje sobie sprawę, jakie wykształcenie ma nasz kierowca..
Jak się okazuje, Robert Kubica dość szybko zrezygnował z edukacji, by w pełni poświęcić się swojej pasji — wyścigom.
Onet
Materiał archiwalny
Ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w liceum, ale już w pierwszej klasie postanowił zakończyć swoją edukację. Po latach, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, wspominał, że uczęszczał na lekcje do momentu, w którym musiał podjąć decyzję o swojej przyszłości. „Musiałem dokonać wyboru. Szkołę można zawsze skończyć, a kierowcą wyścigowym w wieku 40 lat już się nie zostanie” — powiedział.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
W świetle polskich przepisów edukacyjnych Kubica nie ukończył liceum, a tym samym nie posiada matury. Jego formalne wykształcenie jest więc podstawowe. Życie jednak pokazało, że brak dalszej edukacji nie przeszkodził mu w osiągnięciu międzynarodowego sukcesu. „Moi rodzice mieli rację, mówiąc, że życie i starty za granicą nauczyły mnie więcej niż jakakolwiek szkoła” — przyznał po latach.
Dokonania Kubicy na rzecz polskiego motosportu są niepodważalne. W latach 2006–2010 startował w Formule 1, najpierw w zespole BMW Sauber, a później w Renault. 8 czerwca 2008 roku odniósł swoje jedyne zwycięstwo w F1, triumfując w Grand Prix Kanady. Niestety, jego świetnie rozwijającą się karierę przerwał poważny wypadek, który wydarzył się 6 lutego 2011 roku podczas rajdu Ronde di Andora.