
Michał Kwiatkowski i Dominika Włodarczyk zdobyli w Raszągu koło Biskupca tytuły mistrza i mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii elity.
36-letni Kwiatkowski, reprezentujący brytyjską ekipę Netcompany Ineos, nie dał szans rywalom. Na trasie liczącej 39 km wyprzedził o 1 min 4 s mistrza kraju z dwóch poprzednich lat Filipa Maciejuka (Movistar) oraz o 1 min 12 s Piotra Pękalę (ATT Investments). Startowało tylko 12 zawodników.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Mistrz świata ze startu wspólnego z Ponferrady (2014 r.) odniósł w ten sposób 33. zwycięstwo w zawodowej karierze, a pierwsze od lutego 2025 r., gdy triumfował w Clasica Jaen w Hiszpanii. Biało-czerwoną koszulkę w jeździe na czas wywalczył po raz czwarty, powtarzając sukces z lat 2014, 2017 i 2023.
Wcześniej na trasie o długości 26 km wspólnie rywalizowały zawodniczki elity oraz kategorii do lat 23. Po raz pierwszy złoty medal w elicie zdobyła Włodarczyk (UAE Team ADQ). Czwarta kolarka ubiegłorocznego Tour de France uzyskała 1 min 32 s przewagi nad broniącą tytułu Agnieszką Skalniak-Sójką (Canyon-SRAM) oraz 2 min 10 s nad Martą Lach (SD Worx-Protime).
Czwarte miejsce, ze stratą 2 min 16 s, zajęła Maja Tracka (MAT ATOM Deweloper Wrocław) i została mistrzynią kraju w kategorii młodzieżowej. Wśród orlików najlepszy był Patryk Goszczurny z młodzieżowej drużyny Visma-Lease a Bike.
Od piątku będą rozgrywane wyścigi ze startu wspólnego. Elita kobiet będzie się ścigać w sobotę, natomiast mężczyźni — w niedzielę. Przed rokiem w podkrakowskich Dobczycach zwycięstwa odnieśli Katarzyna Niewiadoma, nieobecna w czwartek w Raszągu, oraz Rafał Majka, który zakończył już karierę sportową. (PAP)
Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa